Patříte mezi lidi, kteří rádi dostávají poštu? Tedy jinou, než úřední, pracovní a balíky reklam? Pokud ano a nevadí vám fungovat podle zásady “dávám, abych dostal”, potom pro vás může být zajímavý internetový projekt Postcrossing.
Princip tohoto již pátým rokem fungujícího systému je jednoduchý. Podle výše zmíněné zásady vám je systémem přiřazena adresa dalšího účastníka, na kterou máte zaslat pohled. Na něj napíšete také kód, který systém určí - jedná se o kód vaší země (nejtypičtěji tedy zřejmě CZ nebo SK) a pořadové číslo pohlednice odesílané z této země. Pohlednici nebo pohlednice - jako začátečník jich můžete poslat pouze pět najednou, počet se s počtem odeslaných pohledů zvyšuje - odešlete a čekáte.
Poté, co je váš pohled doručen, příjemce jej zaregistruje v systému a na váš e-mail o tom přijde zpráva. Ta zároveň znamená, že vaše adresa je zařazena k přidělení další osobě, v praxi tedy, že je vám odesílán pohled. Vaším úkolem je čekat na doručení. Až pohled přijde, přihlásíte se do systému a zaregistrujete jej. Tím se kruh uzavírá. Dobré je také doplnit, že ve chvíli, kdy váš pohled docestuje, můžete poslat další.
K čemu je to celé dobré? Pokud rádi dostáváte poštu, tak už víte. Je také příjemné dostat pohled z nějaké exotické země. Tady by asi vrcholem všeho bylo dostat pohled z ostrova Pitcairn uprostřed Pacifiku, kde žije kolem 35 osob a z toho je jeden postcrosserem. Ale i pohled z nějakého méně známého místa známé země je zajímavý, třeba z USA je vidět, že to není jen Brooklyn Bridge, Golden Gate a Yellowstone Park.
Systém také vede údaje o době trvání cesty od vás a k vám. Je zajímavé vědět, že do Japonska pohled jde obvykle kolem pěti až sedmi dnů, ale můj rekord jsou čtyři dny (odesláno v pátek v 17.00 hod., doručeno v pondělí dopoledne našeho času, tedy odpoledne v Japonsku), zatímco do Německa to trvá obvykle stejnou dobu, často ale déle.
Pokud chcete, můžete systém využít i k soukromé výměně pohledů. Ostatním uživatelům můžete poslat přes systém soukromou zprávu a na výměně se domluvit.
Vše je velmi jednoduché a zvládnete to s minimální znalostí angličtiny. Na stránkách Postcrossing se zaregistrujete, tedy vymyslíte svůj login, vyberete své heslo, zadáte svůj e-mail a zadáte svou poštovní adresu, na které můžete vyzvedávat korespondenci. Tím je registrace ukončena a můžete se plně zapojit do psaní.
Po přihlášení do svého účtu vidíte po levé straně klíčové položky - send a postcard (zde vám bude přidělen příjemce vašeho pohledu), register postcard (na tomto místě zadáte kód z doručené pohlednice) a sent postcards a received postcards (přehledy odeslané a doručené pošty - ten první je užitečnější, protože v něm vidíte, které pohledy jsou ještě na cestě a jak dlouho).
Více asi není třeba rozepisovat, zbytečně byste ztráceli čas na samostatné vyzkoušení.
Některé postřehy:
A to je vše, co potřebujete vědět. Příjemnou zábavu!
Uživatel, nebo pečovatel? využívá WordPress MU a běží na Blog.zive.cz. Vytvořte si svůj vlastní blog
Sledování přes RSS: články
a komentáře